Brodawczak” pęcherza moczowego  

„Brodawczak” pęcherza moczowego to najczęściej spotykana i na szczęście najłagodniejsza postać ra- ka pęcherza moczowego. Guz ten rośnie do światła pęcherza, może występować jednocześnie w kilku miejscach. Nie naciek a innych  narządów, ani nie daje przerzutów o ile jest właściwie leczony. Niestety w ponad połowie przypadków nawraca, często wielokrotnie.  

 Objawy

Najczęstszym i najbardziej typowym objawem nowotworu pęcherza moczowego jest bezbolesny krwio- mocz. Stwierdzenie krwi w moczu trzeba koniecznie zgłosić swojemu lekarzowi.  

Diagnostyka

Zwykle  do rozpoznania  guza pęcherza wystarczy wykonanie badania USG. Aby wykluczyć zakażenie trzeba wykonać badanie ogólne moczu. W przypadkach wątpliwych stosuje się cystoskopię czyli wzier- nikowanie pęcherza.  

Leczenie

Leczenie każdego guza pęcherza moczowego rozpoczyna się od zabiegu przezcewkowego. Przez cew- kę moczową wprowadza się do pęcherza elektroresektor, którym wycina się nieprawidłowe tkanki. Pob- rany materiał jest następnie badany pod mikroskopem. Jeśli potwierdzone zostanie, że guz nie wrasta w głębsze warstwy ściany pęcherza pacjent kierowany jest na badania kontrolne - cystoskopie, które wy- konywane są cio kilka miesięcye. W razie wykrycia wznowy powtarza się zabieg przezcewkowy.
Regularne  kontrole są bardzo ważne,  bo czasem guzy powierzchowne zmieniają charakter i stają się złośliwe, czyli zaczynają wrastać w ścianę pęcherza i mogą dawać przerzuty zagrażając życiu.

Zapobieganie

Rak pęcherza moczowego jest drugim po raku płuca nowotworem związanym z paleniem papierosów.